Így mentette meg a Török Áramlat Közép-Európa országait az energiaválságtól

2025. január 18. 15:53

Moszkva szerint nemrég támadás indult a Török Áramlat ellen. Az oroszok nem véletlenül aggódnak: sokaknak áll érdekében az Európát Oroszországgal összekötő utolsó gázvezeték megszűnése, más országok energiabiztonsága pedig egyenesen annak megmaradásától függ.

2025. január 18. 15:53
Török Áramlat, Putyin, Erdogan
Ungvári Ildikó

A Török Áramlat az utolsó vezeték, amely még mindig szállít gázt Oroszországból Európába – többek között Magyarországra is. A múlt héten Moszkva szerint támadás érte a vezetéket, nem sokkal azután, hogy Ukrajna leállította a saját országán keresztülfolyó orosz gáz szállítását. Akkor Szijjártó Péter külügyminiszter a Török Áramlat jelentőségét hangsúlyozta, amely nélkül Magyarország most súlyos energiaválságban lenne. 

De miért is jött létre annak idején a Török Áramlat, és miért bír kiemelten fontos stratégiai jelentőséggel nemcsak Magyarország, de Európa, Oroszország, sőt még Amerika és Ukrajna számára is?

Kinek jó a Török Áramlat?

Miután január 1-jén lejárt az Ukrajna és Oroszország közötti megállapodás, a szárazföldi alternatíva sok, tengerparttal nem rendelkező európai országot mentett meg az energiaválságtól, akik így továbbra sem maradnak földgáz-import nélkül.

Annak idején, a 2010-es évek végén az Európai Unió nem nézte jó szemmel a Török Áramlat megépítését, mivel az orosz-török kapcsolatok erősödését, valamint a nyugati alternatívák helyettesítését látták benne.

Az áramlat megépítésekor Oroszország az Európai Unió tagállamainak egyedüli gázellátója volt, és a törökországi vezeték jó alternatívának bizonyult az Ukrajnán keresztülfolyó, Európába szárazföldi úton érkező vezetékeknek. A gazdasági együttműködés politikai szempontból is jót tett Törökország és Oroszország viszonyának, amely megromlott, miután a közel-keleti konfliktusokban gyakran ütköztek az érdekeik. Az EU azonban már akkor elkezdett más irányba is kacsingatni földgázért, ezért Brüsszel igyekezett megakadályozni az egyezség létrejöttét.

Többek között ennek következtében már a megegyezés is több mint egy évet csúszott. A kormányközi megállapodást Isztambul és Moszkva 2015 júniusa helyett csak 2016 októberében írta alá. Végül a vezetéket 2020. január 8-án helyezték üzembe, majd egy évre rá, 2021 januárjában nyitották meg a szerbiai szakaszát, a Balkáni Áramlatot.

 Oroszországnak már a kezdetektől fogva célja volt, hogy a vezetéken keresztül ne csak Törökországba, de más európai országokba is folyjon a gáz. 

Miután a Nyugat nem egyezett bele a Déli Áramlat bővítésébe, amely Bulgárián keresztül haladt volna Dél-Európa felé, Görögországot és Olaszországot is érintve, majd eljutva Szerbián keresztül egészen Magyarországig, a Török Áramlat jó megoldásnak tűnt. Azért is, mert Oroszország és Ukrajna gázmegállapodása legutóbb 2020. január 1-jén járt le, és a két ország közötti feszült viszony miatt már akkor is bizonytalan volt, hogy Ukrajna megújítja-e a szerződést (amit egyébként 2025-ben végül tényleg nem újított meg).

Törökországnak kezdetben nem állt szándékában a tranzitország szerepét játszani, a Török Áramlattal saját jelentőségét kívánta növelni Európában. Oroszország érdekei viszont mást diktáltak. Az oroszországi Anepából a Fekete-tengeren keresztül Törökország európai partjai felé irányuló földgázvezeték két szálon fut, amelyből az egyik csak Törökország gázellátásáért felelős, a másik Délkelet- és Közép-Európa országaiba folyik. 

Így végül a vezeték megépülésével Törökország mégiscsak egyfajta „gázközvetítő” lett Oroszország, a Közel-Kelet és Európa között.

Az ukrajnai háború kitörése után az érintett európai országok, Bulgária, Szerbia, Magyarország és Görögország számára jó döntésnek bizonyult a vezeték megépítése és kiterjesztése, hiszen a legtöbb közép-európai ország csak Oroszországtól kap gázt. Az ukrán vezetékek leállásával pedig a Török Áramlat lett az egyetlen lehetséges út. Magyarország stratégiailag a legjobb pillanatban lépett, a magyar kormány 2024 márciusában jelentette be, hogy ezentúl Törökországon keresztül is érkezik orosz gáz Magyarországra

Bár akárcsak az EU többi országában, a háború következtében itt is növekedett a gáz ára, a Török Áramlatnak köszönhető, hogy nem alakult ki energiaválság.

Ezt is ajánljuk a témában

Kinek fáj a Török Áramlat?

Az orosz-ukrán háború kitörése előtt még négy vezetéken szállította Oroszország a gázt Európába. A Fehéroroszországon keresztül Németországba és Lengyelországba szállító Yamal-Europe gázvezetéket a szankciók miatt már közvetlenül a háború kitörése után leállították, az Északi Áramlat pedig nemsokkal később szabotázs-akció áldozata lett. Az ukrajnai vezeték leállásával a Török Áramlat maradt az egyetlen út, amelyen az orosz gáz eljuthat Európába.

Az Európai Unióban minden egyes vezeték megszűnése súlyos gázár-emelkedést, illetve kisebb, regionális energiaválságot hozott maga után, mivel eddig nem sikerült olyan alternatívát találni, amely árban kedvezőbb lenne az orosz gáznál.

De Oroszország gazdasága is megsínylette az európai vezetékek elvesztését. Ráadásul a gáz árának megemelkedése miatt az európaiak egyre kevesebb földgázt használtak, így a megmaradt vezetékeken keresztül is csökkent a szállítási igény. 

Az újabb és újabb vezetékek leállásának egyértelmű győztese egyrészt az Egyesült Államok, amely Oroszország egyik legnagyobb gazdasági ellenfele, amelynek így lehetősége nyílik lecsapni az európai piacra. 

Csakúgy, mint más országok, amelyek most tárgyaló pozícióba kerültek Európával szemben – köztük India és Azerbajdzsán. A másik nagy nyertes pedig Ukrajna, amely fittyet hányva szövetségesei gyengülésére örül háborús ellenfele gazdasági kudarcának.

Veszélyben a Török Áramlat?

Mint utolsó láncszem az Európai Unió és Oroszország között, a Török Áramlat sincs biztonságban, amely eltűnésével sikerülne teljesen elvágni egymástól a két területet. 

Ha bármilyen kár érné az áramlatot, az energiavészhelyzetet hozhatna több európai országban, és hatalmas pénzügyi nehézséget okozna a Gazpromnál. Oroszország éppen ezért jogosan tart egy esetleges ukrán szabotázs-akciótól. 

Az orosz védelmi minisztérium január 13-án közölte, hogy kilenc ukrán drónt lőttek ki Oroszország déli részén, Krasznodar régióban, a Török Áramlat egyik kompresszorállomása fölött.

Az állítólagos támadást követően Szijjártó Péter külügyminiszter Facebook-bejegyzésben szólalt fel az áramlat védelmében. Az esetleges merényletet a szuverenitással szembeni támadásnak minősítette, és kijelentette, Magyarország elvárja, hogy mindenki tartsa tiszteletben a szállítási útvonal biztonságát.

Bár a bővítés pillanatában sokan megkérdőjelezték, jó döntés-e Magyarország részéről részt venni az együttműködésbe, jelenleg úgy néz ki, ez a döntés mentette meg az országot egy jelentős energiaválságtól.

Nyitókép: Alexey DRUZHININ / SPUTNIK / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 76 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
laszlokiss597
2025. január 19. 04:49
A szemforgató nyugat jól alánk tett kétszer is anno ezügyben. A kék áramlatot megfúrták mivel úgy nézett ki mi lennénk a tározó és elosztó központ.Ezt elsősorban a labancok fúrták meg.A második meg a Nabucco megfúrása volt.Az meg elsősorban usa ds munka volt.A nyugathoz Magyarországnak MINDIG fenntartásokkal kell hozzáállni.Bőven vannak történelmi tapasztalataink a mélyben...
lájkbajnok
2025. január 18. 20:03
Gyurcsány hozta tető alá.
kamaty23
2025. január 18. 19:58
Lepjunk mar ki az Europai (kommunista) Uniobol!
berger
2025. január 18. 19:15
A Türk Áramlat düledező tákolmány már most. Hamarosan össze fog dőlni, roskadni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!